TONDACH® krásne strechy z prírody s dlhou životnosťou!

Revitalizujeme jadranský ostrov „Svätý Štefan“

12. jún 2014
Svätý Štefan je malý jadranský ostrov v Čiernej hore, ktorý je obzvlášť známy kvôli nádhernej rybárskej dedinke s domami z 15. storočia. Tá sa nachádza na útesoch skalnatého ostrova, ktorý charakterizujú červené strechy.

Krátky výbežok spája malý ostrov s pevninou pričom ostrov sa rozprestiera na ploche 1,46 ha aj s pevninou. Na pevnine vyrástla dedina s apartmánovými domami, pár hotelov a reštaurácie.

Strechy historických domov na ostrove a čiastočne aj na pevnine museli byť v značnej miere renovované. Požiadavka bola jasná: autentická rekonštrukcia striech, ktorá zachová historické dedičstvo. Vlastníci a majitelia sa na základe tejto požiadavky rozhodli. Tondach Gleinstätten disponuje dlhodobo kompetenciami, prostredníctvom ktorých môže rozvíjať spoluprácu s predstaviteľmi pamiatkových ústavov a vytvárať tak špeciálne strešné riešenia pre túto oblasť.

Voľba pri rekonštrukcii v objeme cca. 3500 m2 škridiel na model „Kanalica Jadranka“ padol na prírodné prevedenie. Ide tu o škridlu, ktorá má na juhu veľkú tradíciu a spája stredomorský štýl striech s modernou funkčnosťou. Popri krásnych domoch bol na ostrove rekonštruovaný luxusný hotel v Miloceri, ktorý disponuje dvomi plážami a botanickou záhradou. Táto usadlosť je letným sídlom kráľovskej rodiny Karadjodjevičovcov.  

Za úspešnú a historickú revitalizáciu tohto objektu bol zodpovedný architekt z Belehradu. Strechy pokrývali strechárske firmy z Čiernej Hory, Srbska, Bosny a Chorvátska. Rekonštrukčné práce na strechách trvali cca. 1 rok.

V rokoch 1950 až 1960 bola celá dedina prestavaná na hotelový ostrov s ca. 250 posteľami. Uličky, strechy a fasády domov si zachovali svoj pôvodný charakter. A to sa dosiahlo aj vďaka škridle „Kanalica Jadranka“ v prírodnom prevedení. Táto pre pobrežie jadranského mora typická škridla okúzľuje prostredníctvom svojej vypuklej oblej formy a tvorí symbiózu historického a stavebného stredomorského imidžu domov.

Tiež kasíno bolo časťou areálu, ktorému Sv. Štefan prepožičal meno tzv. Jadranské Monako. Mnohé celebrity ako napr. Sophia Loren, Sylvester Stalone a Claudia Schiffer boli hosťami na ostrove Sv. Štefan. Taktiež politické osobnosti, ako Willy Brandt, Helmut Kohl a Silvio Berlusconi patria medzi hostí, ktorí navštívili spomínaný ostrov.

Ostrovy boli v roku 2007 prenajaté na 30 rokov od štátu Čierna hora firme Amanresort a následne boli renovované. V lete sa začalo s postupným otváraním ostrova Aman Sv. Štefan pre širokú verejnosť. Po ukončení prác tu stáli hotely aj s apartmánmi a veľa nových atrakcií pre mnohých hostí zo zahraničia.

Dnes je Sv. Štefan nádherným miestom pre oddych. Odhliadnuc od luxusu, komfortu a nádherných pláží, ponúka ostrov ešte oveľa viac: dáva možnosť načerpať odpočinok, je to miesto inšpirácií a predovšetkým je to miesto, kam sa človek rád vracia pod strechy značky TONDACH.