TONDACH® krásne strechy z prírody s dlhou životnosťou!

Strešná krytina TONDACH zdobí a chráni obnovovaný hrad Krásna Hôrka

17. september 2015

10.marca 2012 zasiahla Slovensko obrovská kultúrna tragédia. Jeden z našich najkrajších hradov, hrad Krásna Hôrka, bol z veľkej časti zničený požiarom. Našťastie sa ho aj vďaka spoločnosti TONDACH Slovensko podarilo už takmer úplne obnoviť.

Pôvodná strešná krytina tvorená dreveným šindľom, ktorá padla pri požiari, bola nahradená keramickou krytinou TONDACH, konkrétne modelom Viedenská škridla. Súčasné prevedenie strechy je nehorľavé, a preto sa podieľa na protipožiarnej ochrane tohto cenného kultúrneho objektu.

Na výstavbu zničenej strechy hradu Krásna Hôrka spoločnosť TONDACH Slovensko dodala až 2670 m2 pálenej keramickej krytiny, čo predstavuje 102 345 kusov škridly. Zvyšných 1597 m2 rozlohy strechy je pokrytých medeným plechom, ktorý spoločne s krytinou obnoví pôvodný historický obraz tejto dominanty regiónu Gemer a zabezpečí jej viditeľnosť aj z obrovskej diaľky.

Pre spoločnosť TONDACH Slovensko je účasť na obnove hradu Kráska Hôrka obrovskou cťou, a preto na zaobstaranie krytiny poskytla mimoriadne výhodné podmienky. Vďaka výborným vlastnostiam keramickej škridly veríme, že strecha hradu vydrží v bezproblémovom stave stovky rokov, počas ktorých bude môcť svojou krásou ohurovať tisícky návštevníkov.

Krásna Hôrka však nie je prvou kultúrnou pamiatkou, ktorá sa môže hrdiť kvalitnou strešnou krytinou TONDACH. Naša spoločnosť sa v spolupráci s Pamiatkovým úradom SR podieľala aj na dodaní krytiny na rekonštrukciu strechy Chrámu svätého Jakuba v Levoči, Nitrianskeho hradu či Bojnického zámku.