TONDACH® krásne strechy z prírody s dlhou životnosťou!

Vyznamenanie za rekonštrukciu strechy od medzinárodnej

20. november 2013

Opäť úspešná súťaž

Medzinárodná strechárska federácia (IFD) vypísala v tomto roku – tak ako aj v roku 2011 – súťaž „Ceny IFD˝ pre výnimočné ukážkové vzory remeselného vyhotovenia a bezpečnosti. Ceny IFD zahŕňajú kvôli reprezentovaniu všetkých odvetví IFD tieto štyri kategórie :

●          šikmá strecha
●          plochá strecha
●          plechová strešná krytina
●          fasáda / obvodový plášť

S potešením možno konštatovať, že aj v ďalšom ročníku súťaže bolo znovu podaných 58 projektov z 10 štátov. Jednotlivé rozdelenia sú nasledovné:

šikmá strecha

19 objektov

9 štátov

plochá strecha

15 objektov

5 štátov

kovová strecha         

13 objektov

6 štátov

fasáda / obvodový plášť

11 objektov

7 štátov

Súťaže sa zúčastnili pokrývači striech z týchto krajín: Rakúsko, Nemecko, Estónsko, Maďarsko, Holandsko, Poľsko, Rusko, Slovensko, Ukrajina a Spojené štáty americké. Prezídium IFD je nadšené z vysokej účasti a ďakuje všetkým, ktorí sa na súťaži podieľali. Porota mohla konštatovať, že všetky zaslané objekty svedčia o veľmi vysokej kvalitatívnej úrovni zúčastnených pokrývačov a že nebolo ľahké vykonať hodnotenie.

Hodnotenie uskutočnilo grémium nezávislých odborníkov pod dohľadom IFD. V každej kategórii sú nominované štyri objekty s obzvlášť dobrými výkonmi. Víťaz každej kategórie bol vyhlásený na slávnostnom večeri pri príležitosti tohtoročného kongresu IFD v Rotterdame.

Nominovaní pre rok 2013 v kategórii „ Šikmá strecha " 

objektov

Firma

Produkt

Štát

Hrad Boppard

Lothar Henzler pokrývačskok
lampiarska s.r.o., Michael Weitzsch

bridlica

Nemecko

Kostol „Heilandskirche" v Mürzzuschlagu

Herbitschek GmbH

Heinz Präsent

TONDACH®

Rakúsko

Vila

Ulrich Senn Zastrešenia

Ulrich Senn

strešná škridla

Nemecko

Vituskerk – kostol

Bogaerts-van Nuland B.V.

Mirjam Dappers-Bogaert

rozličná bridlica

Holandsko

Víťazom v kategórii „Šikmá strecha“ sa stala firma Bogaerts-van Nuland B.V. a Mirjam Dappers-Bogaert z Holandska. Srdečne gratulujeme !

 

Projekt TONDACH®: Heilandskirche (Kostol) Mürzzuschlag, A-8680 Mürzzuschlag

Nominovaný:

Herbitschek GmbH
Pokrývačsko-klampiarska firma
Vedenie: pán Heinz Präsent
Grazer Str. 62b
8680 Mürzzuschlag

 

Popis projektu:

Z iniciatívy Petra Roseggera bol v Mürzzuschlagu v roku 1900 postavený evanjelický kostol „Heilandskirche˝. Kostol „Heilandskirche˝ je novogotická stavba z neomietnutej pálenej tehly s kamennými rozčleňovacími a ozdobnými prvkami, ktorá bola v roku 1900 postavená podľa plánov viedenského architekta Karla Steinhofera len za päť mesiacov. Kostol tróni na kopci, odjakživa nazývanom „Olejová hora“ na juhu Mürzzuschlagu a dominuje scenérii mesta. 

Viacpodlažná veža s bohatým členením a s ozdobnou hranatou vežovou strechou sa obracia na sever. Na vežu sa napája jednoloďová pozdĺžna budova, ktorú pretína priečna loď. Strecha priečnej lode, ako aj veža boli v dezolátnom stave a museli byť obnovené. Nakoľko tento objekt spadá pod pamiatkovú ochranu, museli byť strešné plochy a najmä veža ukladané v pôvodnom originálnom vzore. Plocha veže predstavovala cca 102 m2, hlavná strecha dosahuje plochu cca 340 m2. Aj podstrešie sa v rámci sanácie v súlade s normami urobilo nanovo. Hlavná strecha bola sanovaná s výrobkom TONDACH Steinbrück v prírodnej farbe aj so všetkými keramickými prvkami príslušenstva a súčasťami Tuningu, akými sú vetracie pásy, príchytky proti vetru atď. Sanácia veže bola vykonaná z kombinácie Tondach-Viedenskej škridly s rozmermi 19x28, 14x28 a z osobitne na tento účel vyrobených TONDACH-pásikov s rozmermi 15x7, 5x2 cm, 15x7 cm, 7x1 cm. Tieto boli so svojimi farebnými odtieňmi, ako hnedá, listovo zelená a žltá, glazované tak, aby sa podľa možnosti čo najviac približovali pôvodnému materiálu. Ako uzáver sa použili takzvané krabie hrebenáče s dĺžkou13 cm s hnedou glazúrou. Navyše sa uložili aj hladké hrebenáče s dĺžkou13 cm s listovo-zelenou glazúrou. Pokrývačské a klampiarske práce realizovala firma Herbitschek GmbH z Mürzzuschlagu v čase od mája do októbra 2012.

Firma Herbitschek bola založená v roku 1915 a môže sa opierať o dlhoročnú tradíciu v oblasti stavieb a najmä v oblasti pokrývačských prác. Už roky sme špecializovaní na práce na strechách a na klampiarske práce a môžeme sa preukázať početnými referenciami, práve na pamiatkovo chránených budovách. Naši pokrývači sú vynikajúco vycvičení a disponujú dlhoročnou skúsenosťou v remesle.

Tento historický projekt bol pre nás napriek tomu výzvou, pretože povinnosť zo strany Spolkového pamiatkového úradu bola veľmi striktná: vzor na veži musel byť napodobený presne podľa originálu. K tomu pristúpila ešte tá komplikácia, že tento vzor na veži bol v minulosti založený murovacími tehlami a jednoducho pretretý farbami.

Pre práce na tomto projekte boli okolo celého kostola postavené rozsiahle lešenia so všetkými zaisteniami. Práce na strechách vybavili naši pracovníci za zhruba 5 mesiacov. Materiály na strechy musela firma TONDACH Gleinstätten pre túto sanáciu strechy extra vyrobiť. Práve u vežových plôch museli pri ukladaní našimi odbornými pracovníkmi presne sedieť farby strešných škridiel, rozdielne rozmery výrobkov a pásikov, aby sa podarilo replikovať starý stav. Aj umiestnenie špeciálne zhotovených hrebenáčov v rozličných farbách muselo byť navzájom presne zosúladené.

„Podarilo sa nám pracovať presne podľa predlohy a novou strechou udržať tento historický kostol vo svojej podstate“, vysvetlil Heinz Präsent z firmy Herbitschek GmbH.